Menu
V duchu motta „Cestování je nejlepší vzdělávání" se studenti naší školy napříč všemi ročníky a obory vydali ve dnech 3. až 9. listopadu na pětidenní exkurzi do severní Itálie.
Jako první nás po nočním přejezdu Rakouska uvítaly světoznámé Benátky, kam jsme dopluli lodí za doprovodu překrásného východu slunce nad Jaderským mořem. Následovala prohlídka města a jeho pamětihodností, zavítali jsme také do Gallerie dell'Accademia, kde jsme obdivovali malby italských mistrů. Dalším bodem programu bylo organizované bloudění v úzkých uličkách přilehlých ostrovů Murano a Burano. Navečer jsme se přesunuli do střediska Bella Italia ve městě Lignano Sabbiadoro a tam se ubytovali na první dvě noci.
Druhý den jsme začali prohlídkou opevněného města Palmanova, jež je zapsáno na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Poté nás již čekala první odborná exkurze ve firmě Comec Group u Udine.
Po vřelém přivítání majitelem společnosti a příjemném občerstvení jsme se rozdělili do menších skupinek, zaměstnanci nás provedli celým provozem a poskytli výklad v anglickém jazyce. Studenti měli možnost vidět výrobu CNC strojů a linek na výrobu nábytku a interiérových dveří. Mnozí se se zájmen doptávali na podrobnosti a zajímavosti z výroby, parametry strojů, konečné zákazníky i ceny vybraných strojů a linek.
Dále jsme zavítali do Aquilei, dnes poklidného menšího městečka, které však bylo v době kolem počátku našeho letopočtu druhým největším a nejdůležitějším městem Římské říše. Zdelší křesťanská bazilika, taktéž zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví, nás ohromila především nádhernou mozaikovou dlažbou, která je největší a nejstarší dochovanou křesťanskou mozaikou vůbec.
Den jsme završili v kouzelném pobřežním městě Grado, které je díky svému přírodnímu prostředí, historickým památkám a tradičnímu lázeňství oblíbeným cílem turistů z celé Evropy. Zde jsme také strávili podvečer přímo na pláži a mohli se pokochat západem slunce u moře.
Hlavním cílem našeho dalšího dne byla druhá exkurze ve firmě Essetre, která se specializuje na výrobu strojů pro produkci komponentů pro dřevostavby. Studenti zde viděli například CNC stroj o délce 50 metrů určený na opracování lepených nosníků, stroje na konstrukční opracování trámů nebo na výrobu dřevěných panelů. I zde se neostýchali tázat na podrobnosti týkající se výroby, parametrů strojů, ale i na firmu samotnou, její zákazníky, export, atd. Veškerá komunikace taktéž probíhala v angličtině.
Odpoledne nás pak uvítala Vicenza, často nazývaná „Palladiovým městem,“ protože zde tento slavný architekt působil a zanechal mnoho svých mistrovských děl.
Středeční večer jsme zakončili prohlídkou historického jádra univerzitního města Padova, kde jsme viděli prvořadé poutní místo s ostatky svatého Antonína Paduánského.
Ve čtvrtek jsme si za příjemného a ještě stále teplého slunečného počasí užili odpočinkový den u největšího jezera v Itálii Lago di Garda, toulali se klikatými uličkami městečka Sirmione i malebnou vesnicí Malcesine.
Na vlastní oči jsme se přesvědčili o tom, proč je jedním z nejoblíbenějších míst v Itálii - čistá voda, kontrast mezi klidnými vesničkami, dramatickými útesy a zelenými horami činí toto jezero skutečně nezapomenutelným.
Jako poslední nás tento den přivítal další skvost ze Seznamu UNESCO - město Verona. Vychutnali jsme si procházku kolem starověkých i středověkých památek, mezi které patří například římský amfiteátr známý jako Arena di Verona a jelikož je město známé svým romantickým spojením s příběhem Romea a Julie, nevynechali jsme slavný Juliin balkón, který je součástí domu Casa di Giulietta.
Večer pak v hotelu k relaxaci někteří z nás využili i tamní bazén.
Závěrečný den jsme před sebou měli náročný program – dopoledne jsme dokončili prohlídku historického centra Benátek, včetně návštěvy Baziliky sv. Marka a poté jsme se vydali na napjatě očekávanou nejprestižnější přehlídku moderního umění na světě – Bienále. Areál benátského Arsenalu a přilehlý park Giardini, které tuto akci s téměř 100 letou tradicí hostí, nám poskytli jedinečnou možnost shlédnout současné výtvarné trendy celé naší planety na jednom místě – obrazy, pozoruhodné objekty, video-arty, experimenty s textilem, atd. Nenechali jsme si samozřejmě ujít návštěvu českého pavilonu a kolaborativní projekt Evy Koťátkové Srdce žirafy v zajetí je o 12 kilo lehčí. Mnohá díla v nás vyvolala velmi kontroverzní pocity a rozvířila vášnivou diskusi na téma hranice či podstata umění jako takového.
I přes vcelku nabitý program měli studenti možnost si jednotlivá místa prozkoumat bez dozoru pedagogů a mohli tento čas věnovat třeba italské gastronomii či nakupování.
Věřím, že jsme si všichni naši italskou jízdu náležitě užili a s sebou domů si odvezli pár skutečně nezapomenutelných zážitků.
Mgr. Adéla Hudcová, Ing. Ivan Karlík