Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Projekt Kreativ

Projekt „Kreativ“ na SŠNO v Bystřici pod Hostýnem

Ve školním roce 2018/2019 jsme na naší škole vyzkoušeli projekt „Kreativ“. Původně tato aktivita slouží pro sdílení zkušeností mezi školami a pedagogy v oblastech přírodních věd a výtvarných oborů. Pozvali jsme žáky 6. až 8. tříd základní školy a nabídli jim možnost vyzkoušet stavebnici Lego MindStorms EV3 a stavebnici Arduino s elektonickými moduly pro ověření základních fyzikálních jevů. Nejvíce děti bavila práce s příklady využití stlačeného vzduchu a také stavby základních elektrických obvodů. V druhé polovině školního roku jsme s pomocí žáků prvního ročníku truhlářského oboru započali stavbu malého modelu středověkého dobývacího praku - Trebuchetu. Na něm jsme si ověřili, jak funguje páka, závaží a odstředivá síla. První výstřel jsme stihli ještě před prázdninami, ale slavnostní premiéru si model odbyl až v polovině září na Řezbářském sympóziu pořádaným naší školou. Tam také naši truhlářští učni dokončili druhý ještě větší model Trebuchetu. Oba funkční modely přilákaly mnoho nadšených dětí i jejich tatínky a budily zasloužený obdiv. Na těchto modelech se názorně předvedlo, jak funguje fyzika v praxi.

Josef Adamec

 

Projekt „Kreativ“ na Dřevosochání 

Nejdřív vyjasnění pojmů: vysvětlovat v Bystřici Dřevosochání je nošení sov do Athén
A co je KREATIV : Komplexnost, Realizace, Emoce, Aktivita, Tradice, Inovace, Vzdělávání.

Kreativ je projekt Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Je primárně zaměřen na neformální setkávání učitelů Všech stupňů škol a všech aprobací. Pořádající škola nabídne téma a prezentuje prostřednictvím svých lektorů, na základě toho se potom rozvine debata, která je přínosná pro všechny zúčastněné. Témata mohou účastníci ovlivňovat svými zájmy, případně do nich aktivně vstupovat.
S Kreativem jsem se setkal jako účastník na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Valašské Meziříčí z podzimu 2016 a setkání pro mě byla naplněním těch slov v záhlaví. Díky mojí angažovanosti v projektu, byla naše škola přizvána ke spolupráci. V březnu 2017 jsme zahájili činnost, ale předpoklad, že vezmeme „ scénář“ z partnerských škol a půjde to samo, byl naivní. Vytipovaní kolegové neměli zájem, se účastnit, ale to se časem vyřešilo. Největším oříškem bylo získat partnery do projektu, na všech školách je „přeprojektováno“ a když učitel slyší: „projekt“, již předem říká: „ne“

Spolupracujícími školami se postupně staly:

  • Základní škola Holešov, Smetanovy sady 630, 769 01 Holešov
  • Základní škola a Mateřská škola Chvalčov, okres Kroměříž, příspěvková organizace
  • Základní škola Bratrství Čechů a Slováků, Bystřice pod Hostýnem Pod Zábřehem 1100, okres Kroměříž, příspěvková organizace

Projekt se po roce práce přece jen rozběhl a dařilo se naplňovat cíle projektu. Asi před rokem, někdy z podzimu přišel kolega Josef Adamec se svým nápadem, nebyl jsem si jistý, že je to ono, ale rozhodl jsem se mu věřit a podpořil jej v jeho aktivitě. Iniciativa kolegy Josef Adamce sice není standartním naplněním cílů, ale určitě je inspirována všemi atributy v záhlaví KREATIVU. Realizaci a prezentaci celého projektu v rámci letošního dřevosochání jsem sledoval jako účastník jedné z dílen.

Josefe děkuji za opravdu nestandartní prezentaci našeho projektu

František Jurásek