Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Odborná exkurze

ODBORNÁ EXKURZE

Dne 29. 11. 2023 se žáci třídy DN2, S2 a DN3.n včetně pedagogického doprovodu zúčastnili exkurze do firem DYAS.EU, a.s. a Kloboucká lesní, s.r.o.

Firma DYAS.EU, a.s. v Uherském Ostrohu, kterou jsme navštívili jako první, je již tradičním výrobcem velkoplošných překližovaných materiálů v České republice s přesahem na světové trhy. Tradice výroby překližovaných materiálů v této firmě sahá až do roku 1930. Ve firmě jsme si prohlédli tradiční postupy výroby vedle těch nejmodernějších. Od místních průvodců, dlouholetých zaměstnanců firmy, jsme získali rozsáhlé a zároveň i detailní informace o celém výrobním zaměření firmy DYAS.EU, a.s.

Z Uherského Ostrohu jsme se přemístili do Brumova-Bylnice, do výrobního závodu a sídla firmy Kloboucká lesní, s.r.o. Už z dálky byla vidět nová správní budova firmy, jejíž autoři - architektonické studio Mjölk - získali Národní cenu za architekturu pro rok 2023. Nás ale nejprve zajímala samotná výroba a zaměření firmy Kloboucká lesní, s.r.o. Průvodci nás vyčerpávajícím způsobem seznámili s celým technologickým tokem materiálu, od přejímky kulatiny přes samotnou pilařskou výrobu, až po finalizaci v podobě výroby moderních dřevěných konstrukčních prvků KVH a BSH hranolů. Nejnovějším technologickým zařízením je tesařské CNC od firmy Hans Hundegger AG. Na závěr jsme byli pozváni na prohlídku správní budovy firmy, která většinu z účastníků prostě nadchla!

U obou firem bylo taktéž velmi zajímavé, jak hospodaří s výrobními odpady po stránce energetické.

Celý den se nesl v duchu inspirace a nadšení z nově získaných zkušeností, ze kterých budeme jistě dlouho profesně čerpat!

 

Ing. Bc. Petr Chyška

učitel předmětu Materiály