Tradiční vánoční exkurze do Vídně

Exkurze do Vídně očima studenta – vítěze soutěže třídy NS1 o nejlepší článek:

Vídeň
Dne 6. 12. jsme navštívili Vídeň a dvě z jeho muzeí, Leopold Museum
a Kunsthistorisches Museum. Na půdě těchto budov se totiž nacházejí umělecky hodnotná a přínosná díla, která opravdu stojí za to vidět.
Dvojice malířů, kteří teď lákají plno zájemců do Leopold Musea - Egon Schiele a Gustav Klimt. Oba mají blízko k České republice a oba zaujali svým vlastním osobitým stylem. Vytvořili něco nového. Něco, co tu ještě nebylo. Něco co vyvolalo diskuzi a zapůsobilo na člověka. Ať už jsou to malby v plenéru nebo nějaká kontroverznější témata, vždy vyniknou svým originálním stylem. Zatímco jedna část zájezdu si celou dobu užívala obrazy rakouských mistrů, druhá část zájezdu si ke konci užívala pohodlné pohovky na chodbě muzea nebo poblíž obchodu se suvenýry v prvním patře a pozorovala návštěvníky obchodu, jak narážejí do skla výlohy, místo toho, aby do obchodu prošli vchodem.
Po necelých třech hodinách jsme se přesunuli do Kunsthistorisches Musea, kde jsme si asi dvě hodiny mohli kochat úžasnou neorenesanční architekturou, která vás ohromí hned u vstupu do budovy. V tomhle časovém rozmezí jsme si mohli dle libosti prohlédnout různé části budovy a různé sbírky. Výběr byl široký, od egyptsko-orientální sbírky až po sbírku uměleckých předmětů města Vídně. Jakmile uběhly dvě hodiny, všichni jsme se organizovaně vrhli na obrazy Pietera Brueghela. Bohužel atmosféra nebyla ideální z důvodu velké koncentrace lidí na malém prostoru, tudíž jsem si obrazy moc neužil.
Když jsme vyšli z budovy, byla už tma a za mrholení jsme se přesunuli na vánoční trhy k radnici, kterými jsme náš den zakončili a kam pro nás následně přijel autobus.
Musím říci, že ze všech mých návštěv Vídně tahle pro mne byla jistě nejpřínosnější a nejzajímavější. Už teď se těším, až vyrazíme znovu.

Jakub Zábranský, student 1. ročníku oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva

Vložil 08.01.2019 22:13 Čech Jaroslav