5. ročník Bystřického dřevosochání na téma "V oblacích..."

Bystřičtí řezbáři myslí srdcem, rukama

Mistři svého oboru se sešli v Bystřici pod Hostýnem na pozvání Střední školy nábytkářské a obchodní. Ta již popáté hostila mezinárodní sochařské sympozium Bystřické dřevosochání.
Během týdne přímo před očima diváků vznikaly sochy z jednolitého kusu. Práce se dřevem ve slunečném počasí pod širým nebem, co víc si může tesař přát? Mnohým to šlo od ruky tak rychle, že se pustili do další sochy. „Mám raději detailní práci dlátem, ale tohle je vždy výzva,“ komentoval Zbyněk Musil z Olomouce svůj Nebeský trůn, který vyřezal motorovou pilou.
Stejně tak devět dalších sochařů vykouzlilo dechberoucí skulptury na téma V oblacích. Takový námět si totiž v anketě vybrali sami studenti SŠNO. I oni dělali čest svému řemeslu, když na veřejnosti tvořili reliéfní řezby. Bystřičtí řezbáři myslí srdcem, rukama. „Chce to fantazii a velkou manuální zručnost,“ potvrdil jeden z pochvalných komentářů při slavnostní vernisáži.
Ta se konala pod záštitou europoslankyně Olgy Sehnalové. Svou přítomností poctil událost hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. „Kdo má talent, mohl ho tady předvést. Jsem potěšen, že můžu přímo v Bystřici pod Hostýnem prezentovat krajskou koncepci rozvoje středního školství, aby studenti měli patrona v oblasti průmyslu a následně pak uplatnění v praxi,“ pronesl hejtman.
Spolupráci bystřické školy a průmyslových podniků označili jako pozitivní i další významní hosté. „U nás ve škole už plán plně funguje, spolupracujeme s firmou TON, která je i naším významným sponzorem,“ uvedla ředitelka SŠNO Olga Pastyříková. V rámci vernisáže proběhlo rovněž představení všech maturitních a učebních oborů, nábytkářská a dřevařská výroba prezentovala výukové programy školních dílen. Do letošního ročníku dřevosochání se také aktivně zapojili děti a žáci mateřských a základních škol výtvarnou soutěží. Vernisáž zpříjemnil dechový orchestr bystřické ZUŠ.

Eva Mikešková

Vložil 23.09.2017 08:58 Čech Jaroslav