6. ročník Řezbářského sympozia

V Bystřici se učí poctivá dřevařina

Bystřice pod Hostýnem / Mezinárodní Řezbářské sympozium se stalo vyhledávanou podívanou. Letošní tradiční 6. ročník byl současně závěrečnou částí oslav 65 let trvání Střední školy nábytkářské a obchodní, která akci pořádá.
Za kvílení motorových pil se během týdne před zraky diváků vylouply ze surového dřeva ohromující sochy. Jako na příklad orel v letu lovící zajíce. „Tohle bych si nezkusil nebýt našeho mistra Pluháčka, který nás učí tu pravou dřevařinu, bez něho si dřevosochání nedovedeme představit,“ pronesl student 2. ročníku Martin Daněk.
V posledních letech vnímá veřejnost školu jako nábytkářskou, však také jedním ze segmentů sympozia byla vizualizace interiéru, kdy si zájemci mohli vyzkoušet návrh nábytku 3D brýlemi a 3D tiskárnou. Ovšem nejde jen o práci s počítačem, důležitá je tradiční ruční práce. „Umíme řemeslo, ale děláme ho v dílnách za zdí. Nevytváříme „kudrlinky,“ jednoduché věci jsou krásné – jako obyčejný jídelní stůl, klasická židle, sedací truhla s úložným prostorem, věci denní spotřeby,“ vysvětlil Radek Pluháček.
Tato škola stále drží tradice. Absolventi provádějí řemeslo správně, jak teorii, tak odborný výcvik. „Vrátit řemeslo do škol? Ano, ale s lidmi, kteří ho opravdu umí. Mě to živí,“ vzkázal Zbyněk Musil, bývalý student, který vedl Tradiční truhlářskou dílnu. A jestli pod širým nebem nekvičely motoračky, zpívaly kladívka, dlátka a hoblíky. „Spousta lidí má takový vercajk doma po dědečkovi a netuší, k čemu se to všechno používá,“ říkal Musil zájemcům, kteří si vyrobili něco svého. Vlastní výrobek si odnesly také děti z mateřských a základních škol, kterých se v plenéru vystřídalo osm set.

Eva Mikešková

Vložil 29.09.2018 08:06 Čech Jaroslav